ALD centrum ojetých vozů

 

 

 

O prázdninách pozor na jednostopé účastníky silničního provozu

S příchodem slunného počasí se na silnicích objevili milovníci jedné stopy. Ať už jde o cyklisty nebo jezdce na motocyklech, v zájmu jejich i vlastním buďte při setkání s nimi mimořádně pozorní.

 

Pozor na zrcátka

Motocyklisté jsou na našich silnicích vidět v letním období velmi často. Podle statistik registru vozidel jsme jako Česká republika skutečnou motocyklovou velmocí – v přepočtu na počet obyvatel je u nás v provozu více jednostopých motorových vozidel než ve všech ostatních zemích celé Evropy s výjimkou Itálie. Soužití automobilistů a motocyklistů v rámci silničního provozu často nelze označit za harmonické. Je ale skutečností, že nehody, jejichž účastníkem je motocyklista, způsobili samotní motorkáři přibližně v 50 % případů. U druhé poloviny celých 80 % řidičů uvedlo jako příčinu nehody, že motocyklistu neviděli. Sledujte tedy provoz před sebou, vedle sebe i za sebou pozorně.  Raději se do zrcátek podívejte dvakrát – můžete zabránit zranění jiného účastníka silničního provozu. Ostatně, ať už jede na motocyklu nebo ne.

 

Nechte je projet

Mnozí automobilisté nelibě nesou projíždění motocyklistou kolonami stojících vozidel. Někteří je chápu jako „předbíhání“ a někdy se průjezdu jednostopých vozidel snaží dokonce zabránit. Tento způsob jízdy ale nemůžeme doporučit. Každý motocykl, který nezůstane stát v koloně, dopravní situaci ve skutečnosti prospívá. Kolona je o jeho vozidlo kratší a dříve se tedy rozpustí. V řadě zahraničních zemí bylo ohleduplné projíždění motocyklistů dopravní zácpou již „uzákoněno“ a dopravní předpisy s ním počítají. Je samozřejmě na místě, aby takový manévr ze strany motorkáře byl vždy proveden s maximální ohleduplností a v bezpečné, tedy velice nízké rychlosti. Připusťme také, že motocyklista stojící v pražícím slunci nebo průtrži mračen to má přeci jen méně pohodlné, než automobilista ve voze s funkční klimatizací a střechou nad hlavou. Pokud hodláte v koloně stojících vozidel z auta vystoupit, v každém případě se nezapomeňte důkladně přesvědčit, že uličkou mezi automobily právě neprojíždí motocyklista. Pokud by do vás narazil, bude pozdě řešit, zda tak činil v souladu s předpisy, nebo ne.

 

 

Jednou se podívat nestačí

Jak jsme už uvedli, motocyklisté jsou řidiči automobilů poměrně často přehlédnuti. Nejde přitom o bezohlednost nebo nedostatek jejich dobré vůle – na vině může být snížená viditelnost, oslnění sluncem, větší rozsah tzv. mrtvého úhlu (motocykl je méně rozměrný než automobil) a řada dalších důvodů. Poměrně častou situací, často s fatálními následky, je nedání přednosti v jízdě motocyklistovi, který jede po hlavní silnici mimo město. Nezapomeňte, že rychlost motocyklu jedoucího směrem k vám se hůře odhaduje. Čas, který máte k dispozici k vjezdu na hlavní, proto může být výrazně menší, než jste původně předpokládali. Pokud navíc motocyklista jede vyšší rychlostí, třeba i přes stanovený rychlostní limit, budou následky kolize ještě větší, a to pro všechny zúčastněné. Snažte se tedy takovému střetu vyhnout a přesvědčte se raději vícekrát, zda máte opravdu volnou cestu.

 

Cyklisté s rodinami

Cyklisté se o prázdninách často pohybují po veřejných komunikacích nejen jednotlivě, ale také ve skupinkách. Nezřídka na výletě s rodinou. Součástí takového pelotonu tedy bývají i děti, jejichž jezdecké schopnosti nemusí být stoprocentní. Řada sportovních nadšenců také přepravuje svoje ratolesti v přívěsných vozících, které bývají nízké a nemusí být zřetelně vidět. Cyklisté se pohybují po komunikacích výrazně nižší rychlostí než motorizovaní účastníci silničního provozu. Je proto nezbytné výrazně a opravdu včas snížit rychlost jízdy, pokud cyklistu nebo skupinu cyklistů dojíždíte a chytáte se předjet. V případě nenadálého manévru z cyklistovy strany tak předejdete krizovým situacím nebo dokonce střetům, jejichž následky se podle statistik jen málokdy obejdou bez vážných zranění.

 

Na vašich prázdninových výpravách a cestách vám přejeme co nejvíce skvělých letních zážitků, pohodu za volantem a radost z jízdy. Třeba v některém z našich spolehlivých vozů.

 

 

 

 

 
 

Part of ALD Automotive Group ALD Automotive

xx