ALD centrum ojetých vozů

 

 

 

Pět tipů, jak pohodlně zvládnout dlouhou rodinnou cestu

Období dovolených ani se závěrem léta a začátkem podzimu rozhodně nekončí. My pro vás nyní máme pět tipů, na co nezapomenout, aby nejen cesta, ale celá dovolená měla hladký průběh.

 

1. Cestovní doklady dětí

Technický průkaz, zelená karta a řidičský průkaz jsou samozřejmostí a myslí na ně snad každý z nás. Nezapomeňte ale také na průkaz totožnosti pro vaše děti. Podle současných předpisů ho musí mít děti i v rámci Evropské unie, a to dokonce i když se narodily teprve před několika měsíci. V případě namátkové kontroly jak na hranicích, tak i kdekoli jinde na území cizího státu tak musíte mít cestovní pas každého dítěte, jinak můžete čelit komplikovanému prokazování jejich totožnosti, které určitě na pohodě vaší rodiny nepřidá. Pro zjištění totožnosti dospělých osob postačí na území EU platný občanský průkaz.

 

2. Povinná výbava, zvedák, rezerva a asistence

I tak banální událost, jako je defekt pneumatiky, může být nepříjemnou komplikací na vašich prázdninových cestách. V případě, že nemáte v pořádku rezervu nebo nářadí potřebné k výměně náhradního kola, jste odkázáni na asistenční službu. Její zásah na místě si ale může vyžádat i hodiny čekání na její příjezd. Zkontrolujte proto základní vybavení a povinnou výbavu, se kterou hodláte vyrazit. Samozřejmostí je celková kontrola technického stavu vozu, nezapomeňte také na funkčnost klimatizace, pokud je ve všem automobilu k dispozici. V horkých letních dnech otitž může být důležitým faktorem pro psychickou pohodu posádky. Doporučujeme vzít s sebou i uživatelskou příručku k vašemu vozu. V případě jednoduchých zásahů nebo pochybností jaká kontrolka se to bez varování právě rozsvítila, se může hodit.

 

3. Navigace, telefony, multimedia a mapa

Většina současných motoristů spoléhá při plánování tras cest na GPS navigace, často integrované přímo do infotainmentu auta. Běžné je i využití řady aplikací v chytrých telefonech. Používání těchto systémů má bezesporu celou řadu výhod. Nezapomeňte ale také na nabíječku nebo konektor, který umožní přímo z vozu vaše mobilní zařízení dobíjet. Dopravní zácpy na hlavních tazích totiž mohou pobyt vaší expedice „mimo běžnou elektrickou síť“ bohužel značně prodloužit. Pro všechny případy není chybou mít s sebou klasickou tištěnou mapu, respektive autoatlas. S jeho pomocí se zejména v zahraničí zorientujete i bez ohledu na úroveň nabití baterií telefonů nebo chybějící signál.


 

4. Občerstvení pro pilota i posádku

Turistický salám, řízky ani vajíčka natvrdo nejsou zcela nezbytné. Ovšem dostatek tekutin a rozumná svačina nebo občerstvení jsou velice důležitým faktorem, který ovlivňuje průběh a bezpečnost cesty automobilem. Jak řidič, tak cestující by neměli trpět žízní ani hladem, a to ani při již zmiňovaných neplánovaných prostojích v dopravní zácpě. Pro pohodu posádky je důležité i vhodné a pohodlné oblečení, v případě dětských pasažérů třeba i hračky, tablet s pohádkou nebo zásoba slovních her pro celou posádku. Kdy jste naposledy hráli třeba na hádanou nebo slovní fotbal?

 

5. Spěch nechte doma

Pro bezpečnou a pohodovou cestu je mimo výše zmíněných faktorů podstatná především psychická pohoda řidiče, spolujezdce a pasažérů. Pokud se chystáte na delší přejezd mnoha stovek kilometrů, zvažte, zda by nebylo lepší rozdělit jízdu na kratší úseky. Po dvou hodinách jízdy nikomu neuškodí strávit klidně hodinu prohlídkou náměstí, posezením v přírodě nebo návštěvou nenáročné atrakce pro děti. Pokud volíte delší cestu přes noc, věnujte maximální pozornost svému momentálnímu fyzickému stavu a míře vaší únavy. Jakýkoli risk nebo přemáhání vlastních hranic zde opravdu není namístě a může mít tragické následky. Spěch a stres obvykle provází všední pracovní život, o dovolené tedy skutečně zvolněte a nechte svoje nervy odpočinout. Vaše rodinná dovolená přece začíná již na začátku cesty, nikoli v jejím cíli.

 

 

Přejeme všem řidičům, řidičkám a cestujícím všeho věku pohodové dny volna a šťastné kilometry na jejich prázdninových cestách. Třeba v některém z našich prověřených vozů.

 

 

 

 
 

Part of ALD Automotive Group ALD Automotive