ALD centrum ojetých vozů

 

 

 

Vyrážíte na jarní výlet, chatu nebo chalupu? Zkontrolujte si stav nejdůležitějších částí vašeho vozu!

Příznivé teploty, silnice bez sněhu a jarní atmosféra zvou k víkendovým výletům a cestám na chaty a chalupy. Je správný čas zkontrolovat stav vašeho vozu a  jeho částí, které mohou mít vliv jak na spolehlivost, tak především na bezpečnost posádky i ostatních motoristů na silnicích.

 

Pneumatiky a kola

Stav pneumatik má zásadní vliv na jízdní vlastnosti vozu. Nejde jen o hloubku dezénu a jejich druh. Často se podceňuje i jejich správné nahuštění, ačkoli poloprázdné obutí může nejen ovlivňovat řízení zejména při jízdě v přímém směru, ale může mít na svědomí také citelný pokles přilnavosti v zatáčkách. Pneumatiky nesmí být poškozeny od obrubníků, nesmí mít na bocích vyboulení prozrazující poškození konstrukce pláště, a to ani z vnitřní strany. Stejně tak samotná kola, pokud jsou poškozena prasklinami nebo defekty ráfku, mohou způsobit nepříjemné vibrace do volantu a v extrémním případě i horké chvilky v zatáčkách a při brzdění.

Hloubku dezénu zimních, ale ani letních pneu není radno podceňovat. Nezapomeňte, že zejména na jaře často prší a nedostatečná hloubka vzorku snadno způsobí aquaplanning, jehož následky jsou nezřídka doslova tragické.  Základní orientační kontrolu hloubky dezénu letních pneu přitom provedete snadno sami, třeba i bez hloubkoměru.  Zasunete do běhounu pětikorunu tak, aby číslice 5 byla viditelná v běžné svislé poloze. Pokud číslici uvidíme celou, je vzorek bezpochyby nižší než zákonných 1,6 mm a pneumatiku je třeba bezodkladně vyměnit za novou.

 

Stěrače, výměna stíracích lišt

Právě v zimním období dochází k rychlému opotřebení pryžových lišt stíračů, jednak kvůli častým teplotám pod bodem mrazu a jejich častému přimrzání k čelnímu sklu a také proto , že v zimě si stěrače odpočinou mnohem méně, než v suchém letním období. Slaná mlha rozprašovaná koly ostatních aut rychlost opotřebení gumových stíracích lišt ještě dále zvyšuje.

Výměna stíracích lišt přitom není servisní operací, která by si nutně žádala školeného profesionála. Dobrý výhled z vozu za všech okolností, tedy i za deště a mlhy, je základní podmínkou bezpečné jízdy. Pokud si tedy perfektní funkcí stěračů nejste jisti, investujte v řádech stokorun do bezpečnosti svojí i ostatních a vyměňte staré lišty za nové raději preventivně.

 

Kontrola podvozku

Ne každý má podmínky a zkušenosti, které dovolují kontrolu brzdové soustavy, podvozkových skupin, pérování nebo výfuku svépomocí. Pokud máte sebemenší pocit, že brzdy nefungují, jak by měly, na nerovnostech nebo při zatočených kolech se ozývají dříve neregistrované zvuky anebo jen chcete mít klid a jistotu, vyhledejte raději odborný servis. Preventivní prohlídka nebývá nijak nákladnou ani časově náročnou akcí, a přitom může odhalit zárodek pozdějšího problému, a tak i ušetřit výdaje na další svědomitou údržbu.

 

Provozní kapaliny

Brzdová kapalina, motorový olej, chladicí médium, roztok ostřikovačů, případně náplň klimatizační soustavy. Nedostatek kterékoli z těchto provozních kapalin vozu vám může znepříjemnit i krátkou cestu – ať už nečekanými defekty a čekáním na odtahovou službu, nebo sníženým pohodlím cestujících. V každém případě se před doplňováním té které náplně poraďte s příslušnou uživatelskou příručkou vašeho vozu. Předepsané objemy jednotlivých náplní, způsob jejich kontroly i jejich chemickotechnologická specifikace jsou výsledkem dlouhodobého a sofistikovaného testování, na které všichni výrobci vynakládají značné prostředky. Praxe ukazuje, že efektivnější řešení než „tovární“ v podstatě neexistuje.


Pokud máte vše v pořádku, nezbývá než popřát příjemné zážitky na jarních cestách a vždy šťastný návrat domů.
Třeba i v některém z našich kvalitních a připravených vozů.

 

 

 
 

Part of ALD Automotive Group ALD Automotive

xx